Articles

Ep #77 Prape, Cfare Na Mesojne Klientet Tane (Pasuria Jone Kombetare)?

Eshte shume bukur te shohesh sesi rriten klientet e tu dhe bashke me ta edhe besimi i tyre ne ty. Eshte dija e biznesi yt qe ne fakt rriten paralelisht bazuar ne sa dhe si shton vlere te ta. Shume interesant si rrugetim! Ketu ndajme disa ide dhe mendime, serish(:-)) duke menduar se ndihmojme ne rrugetimin e kujdo tjeter ne Shqiperi apo ne mjediset e bisnesit shqiptar kudo qe ndodhet e zhvillohet. Vazhdoni te me shkruani miq, ju falenderoj per besnikerine tuaj, kjo e ben punen tone dhe timen shume te bukur, bashkebisedimi me ju, qershia mbi torte 🙂Audio Player

Read More »

Ep #76 Tre Mësimet më të Mira nga Klientët Tanë në Vite

Ep #76 Si mund te cilësoni NJE PERSON që sipas jush është e/i suksesshëm për 2019? Tri arsye pse?Jam me fat të punoj me më të suksesshmit në Shqipëri, me ata që une i quaj ‘pasuri kombëtare’.Nuk ka si të mos kuptoj cfarë funksionon për ta që do ia vlente t’a ndanim me të tjeret, një pjesë mendimesh/mësimesh në episodin e radhës, të 76 – të podcasteve.Suksesi ketu te ne? A ka mundesi te arrihet? Cilat jane ato parametra qe rendom te fusin ne kategorine e te suksesshmeve?Mendimet tuaja mese te mireprituraShenim: Ju lutem, shumices qe shkruan, para se te

Read More »

Ep #75 Freelancer? Larg qoftë për ca!

Ne jeten tone te perditshme, gjate punes me individe e skuadra, takoj shume persona interesante dhe me shume aftesi. Shumica e tyre, qe ne takimin e pare bashke, kur ne diskutojme rrugen e suksesit te tyre ne karriere, jane te paqarte se cfare duan e cfare mund te ishte per ata sukses dhe ecje perpara. Per disa eshte edhe e veshtire sepse ndihen te lidhur pas nje pozicioni pune qe eshte shume shperblyes, dhe plotesues i nevojave te tyre te momentit dhe ne dukje, pa shume mundesi zhvillimi, sidomos kur gjithe koha i eshte perkushtuar ketij pozicioni pune. Jane te

Read More »

Ep #74 Dy Mesazhe Pas Termetit te 26 Nentorit

Rregjistruar në mëngjesin e pas tërmetit të 26 nëntorit, nën emocionet e të qenit larg Shqipërisë. Kisha dëgjuar që sa më larg një tragjedie, aq më shumë amplifikohet efekti emocional prej saj, po prapë asgjë krahasuar me goditjen që morën ata që ishin në vend. Ka pasur e do ketë shumë përjetime për sa ndodhi e ndodh, e këto dy mesazhe vijnë në vazhdimësi si mësim për ne që planifikojmë e vrapojmë të zbatojmë planifikimin… Mesazhi i pare, mesazh krenarie per ata te rinj e te reja qe sapo ndodhi,lane pas trembjen e tyre, shtangjen e krijuar nga perplasja me

Read More »

Ep #73 Viti 2020, na tremb? Që tani të bëjmë cfarë?

Ne qender te Tiranes, te sheshi, u ngriten kater shifra te stermedha, te mbushura me drita, me forme te tille qe te apasionuarit pas udhetimeve, gjejne ne mes te kryqyteteve dhe qyteteve: I LOVE 2020! Ishte shume bukur, dhe qe tani sheh njerez qe fillojne te mesohen qe po vjen nje vit i ri edhe kur ka akoma rreth dhjetera dite qe te vije. Po provo te flasesh me shume njerez te biznesit, dhe do dallosh dy kategori, ata qe kane planifikuar dhe vazhdojne te planifikojne (dhe t’a sjellin gjithe planifikimin perpara Perendise per aprovim a bekim) dhe ata qe

Read More »

Ep #72 Si na Vjedhin në Tregun e Punës? Si mos t’a bësh…

Are you a giver or a taker in the market place? Do you have the “me me me” approach or an entrepreneurial approach? Do you believe you have rights in your life or do you believe in making a bigger, better future for yourself by creating value in the market place? What is an entrepreneurial approach? And what is a “me me me” approach? Total opposites to each other! A “me me me” approach is when you expect other people to provide for you, to open doors for you, to create competencies for you, to create your self-appreciation. They take

Read More »

Ep #71 Si t’a llogaris sa “kushtoj” në tregun e punës?

Jane shume profesioniste qe vendosin te dalin ne tregun e punes edhe si profesioniste te lire-freelancers, duke perfituar nga mundesite qe jep sot bota dixhitale. Njohin vlerat e tyre si profesioniste, fillojne te gjejne edhe kleintet e tyre te pare! Cfare gezimi! Jane gjithe energji dhe perkushtim! Sidomos kur kete e bejne ne kohen e tyre te lire, pas nje pune qe gjate javes iu siguron te ardhurat baze 🙂 Dhe nje nga pikat ku gjejne veshtiresi, si zonjusha te ciles i drejtohem si shembull ne kete video ( https://www.youtube.com/watch?v=x81PeRe4tzE&list=PLpLJf4Rn5Vw7Z5gbNhzcqfKZ4WuxDgS-v ) eshte te percaktojne qarte dhe ndershmerisht vleren e tyre

Read More »

Ep #70 Kujt i “Bëjmë Keq” kur Dorëzohemi :-)?

Miq ne fakt ky videocast/audio ketu, jep nje ide pse dhe pse duhet te marrim karrieren tone ne dore. Pse dhe pse kete e kemi vetem ne per t’a bere per ne! Sa dhe sa shume 🙂 e veshtire eshte te zgjedhim te jetojme ne Shqiperi dhe si te perfshijme Shqiperine (me te gjithe “fajet” e mungesat e saj ne plotesimin tone ne karriere! Kudo, ka nje te vertete: te tjeret jane ata qe ndofta na bejne te mendojme qe nuk “i dilet ketu, ne Shqiperi, ndaj duhet ikur nga syte kembet”, po jemi ne qe lejojme keto mendime te

Read More »

Ep #69 Kujt i “Bëjnë Fresk” Burimet Njerëzore të Martën :-)?

E marta dhe “bërja fresk” Shprehja që përdorim me miqtë e shokët që kanë kaluar nga një prej programeve të mia, është një kujtesë që unë ve për të martën, psh Pse të martën, por mund të jetë çdo ditë e javës. Fillimi dhe planifikimi dhe urgjencat si pas fundjavës janë bëre ” Te besh fresk” në frazologjine tonë qëndron për takime të planifikuara, te qellimta dhe të mire-menduara me persona kyç në mjedisin ku ti mik a mikeshë punon Te besh fresk, do të thotë të bësh një plan te takosh qëllimshëm duke tentuar të  martave (por mund të

Read More »

Ep #68 Pse ikin të rinjtë jashtë Shqipërisë?

Ne nje bisede me gazetaren e kendshme te Radio 7, Enelen qe ndjek dhe interesohet Miqesisht Elida dhe kete rradhe diskutojme mbi disa arsye pse te rinjte zgjedhin te largohen nga Shqiperia. A ka te beje kultura qe mbizoteron ne Shqiperi e Kosove ne drejtimin qe po marrin te rinjte ne tregun e e punes? A jane te rinjte te afte te vendosin vete ku eshte me e mira per ta? (Dhe kur flasim te rinjte, i referohemi brezit te lindur pas viteve 90-te) A eshte largimi nga Shqiperia mungese patriotizmi? A gjejne kenaqesine ne pune ne bote kush nuk

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X