Articles

Ep 162 Onboarding, pjese kyc e rekrutimit

A e dini qe nje ne kater procese rekrutimi deshton pasi ka kaluar cdo pjese te njohur te procesit te rekrutimit? Pasi eshte vendosur dhe lidhur i porsa punesuari me skuadren ku do punoje? Bile, edhe pasi i jane dhene tre muaj per te vertetuar qe eshte i duhuri? Mbetet mire vendosja, dhe mire pritja, dhe mire pergatitja e te sapo punesuarit si pjese e detyres se funksionit te Burimeve Njerezore (pra, qofte ne post detyre te deklaruar si Burime Njerezore, qofte kur ky funksion kryhet nen nje pozicion tjeter, rendom, si administrate, sekretari, vete drejtues linje, etj) Kjo eshte

Read More »

Ep 161 Pyetje per rekrutimin

Disa qe kane degjuar per sa bejne Burimet Njerezore gjate rekrutimit, specifikisht sa une kam folur ne tre podcastet e kaluara, me kane cuar keto pyetje: (Dhe ishin pothuajse ne te njejten linje pyetjesh) A eshte percaktues roli i BNj ne proces? Cfare do te thote te mos jesh arrogant ne proces por te kesh ne dore administrimin e tij? A kane te njejten peshe ne panel antaret perzgjedhes dhe kandidatet kur percaktohet kalendari i takimeve? Po nese ka perplasje, kush merr perparesi per BNj? Keto, ne 6 minuta 🙂 Miqesisht,

Read More »

Ep 160 Recruitment part 3

In short in this episode: We are still on the Module IloveHR, Coaching HR RECRUITMENT, part 3: THE INTERVIEWING PANEL (Past podcasts were on): Part 1 (ep 158) : The role of the CEO/supervisor Part 2 ep 159): The start of the process by HR_ pauses in the process and ACTS Part 3: The Interviewing Panel In the third part: THE INTERVIEWING PANEL The main questions I answer: What is the role of the interviewing panel? Why is it important to have a panel vs an individual HR in the interviews? How should HR see their role and the panel’s

Read More »

Ep 159 Coaching Burime Njerezore, 2

Pershendetje me kete pjese te dyte te shenimeve nga trajnimi qe po bejme te Coaching M’eliden: Rekrutimi Pasi jemi bere gati, ‘armatosur’ me sa na kerkohet nga a. situata ku ndodhet biznesi (industria, sektori dhe gjithe ekosistemi) b. nevoja specifike e ‘gatshme nga tregu’ apo me deshiren e proceduren e gatshme te ‘ndertohet’sipas nevojes c. karakteristikat indentifikuese (personality traits) te munguara qe duam te sjellim ne skuadren tone Cfare eshte me tej? Ketu Burimet Njerezore ndalon dhe ACTS! A nuk duket si kontradikte, midis asaj qe na kerkohet, shpesh, ‘urgjent’ dhe keshilles per te marre kohen e duhur per te

Read More »

Ep 158 Coaching Méliden per Burimet Njerezore, 1

Sot ne podcast ndame disa nga mesimet e modulit Rekrutimi, qe po bejme keto muaj ne programin Coaching Méliden ILoveHR 4:12 Disa pika qe ndava nga procesi i Rekrutimit: 1. DREJTUESI: Ku eshte biznesi TANI? 2. DREJTUESI: Sa mund te ‘investohet’ te ky person? 3. DREJTUESI: Cilat karakteristika do nga rekruti i ri? Dicka per vete programin, e thjeshtezuar: Coaching Méliden: ILoveHR 4:12 permban: š12 muaj vazhdim, š10 modulet e punes ne Burime Njerezore* š1 takim cdo muaj individualisht š1 takim ne muaj online ne grup š4 takime ne vit live, cdo tre muaj, ne grup šPerthithja e teorise cdo

Read More »

Ep 157 (re-air) Vetezhvillimi si luks apo nevoje?

Ne 15 prill 2020, ne javen e 5-te te karantines prej koronavirusit, kisha pare dhe isha mrekulluar nga disa individe drejtues kompanish me te cilet isha dhe jam e bekuar te punoj. Ne kohen kur kushdo tjeter drejtohej nga frika dhe pasiguria e situates sherbente si nje shkas qe te thonin: “Nuk eshte koha per tú marre me me mesime, nuk shikon ku jemi? Asnje nuk e di si a do ia dalim apo jo? Kaq e kaq njerez infektuar perdite, shih lajmet ne Itali (atehere ishte piku i shperndarjes se virusit aty) Apo disa persona qe te themi mezi

Read More »

Ep 156 Cfare nuk te shkaterron, te forcon?

E ftuar ne nje grup biznesi per te ndare disa ide mbi temen: Ä eshte e mundur qe edhe ne kohe te veshtira tia dalesh mbane suksesshem? Nese po (dhe besoj e paramendonin mendimin tim, ndaj me qe dhene kjo teme :-)), cfare e ben nje biznes apo nje sipermarres a drejtues te afte tia dale, ndersa nje tjeter jo? Cilat jane disa hapa qe duhen ndermarre qe perpara sesa te kalojme (se s’ben sigurisht, thjesht eshte ceshtje kur) ne nje zone te veshtire? Kur duket sikur cdo gje dhe kushdo eshte kunder ecjes tende? Me mire e thene kur

Read More »

Ep 155 …(Video) ku tjeter thuhet e tjeter shkruhet!

Kur lexoni kete me lart, ne titull, ju garandoj: Nuk ka lidhje me sa dhe si jemi! As sa te sinqerte jemi! As nese ka te beje me dike, si njeri apo person! Fare! Mund te te krijoje idene qe behet fjale per mungese sinqeriteti apo autenticiteti! Po jo, apsolutisht! Nese ke pyetje per cfare flitet, kete rradhe, shihe ne video, jo thjesht degjimin nga Itunes apo nga platforma tjeter ku e degjon zakonisht. Ne youtube EMI-CC e gjen me Ep 155. Eshte patjeter ndihmese per kedo qe do te filloje me ne ne shtator punen individuale, qe vetem ne

Read More »

Ep 153 Ne dite te nxehta vere behet plani i shtatorit…

Eshte shume e thjeshte, na ka ngelur si zakon, qe kur vjen puna te zhvilimi yne, apo shkollim, i kthehemi sezonit shkollor. Pra pa mbaruar akoma vera, Flasim me njeri tjetrin ose edhe me veten tone te brendshme, qe ne shtator, do filloj te merrem me kete apo ate objektiv qe kam pasur qe ne fillim te vitit! Ketu jepet nje panorame cfare bejme ne te EMI-CC, me se mund tju ndihmojme ju si lexues, ose dike qe ju njihni dhe qe ka nevoje: Te dale nga nje ngecje ne vend duke marre asistencen profesionale me te mire ne treg

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X