Articles

Ep 121 Me dike qe e do jeten!

Takojme nje nga miket-kliente qe Zoti e ka pajisur me nje dashuri te madhe per jeten, dhe qe e ka te shkruar edhe ne pasaporte, quhet Donjeta Zeqa 🙂 Flasim per ate qe ne rendom ne programet tona e quajme ‘korsia e trete’, ajo pjese e jetes kur puna jone eshte falas dhe qe duke qene keshtu, na pasuron me shume! Diskutojme me Donjeten per pasionin e saj, per organizaten jo fitim prurese te cilen ajo drejton, per kauzen qe ajo ka kauz jete, te sensibilizoje dhe edukoje dhe ndihmoje ne cdo mundesi te mundshme femrat kunder kancerit te gjirit.

Read More »

Ep #120 Vura Kapelen dhe ‘go thrive’!

Miq jemi ne episodin e 120! Nuk mund t’a besoj rrugetimin tone bashke! Jane 120 jave, qe une dal e shfaqem te ju, duke ndare me ju hapa nga jeta ime profesionale por shpesh edhe personale. Sic mund ta kem thene me miqte e mi kliente, 2-3 muajt e fundit per mua, edhe per shkak te nje demtimi ne kembe :-), e thene thjesht e bukur-thyerje pergjate ecjes (pa taka) ne ane te detit, kane qene muaj reflektimi dhe marrje vendimesh. Dilema qe kisha para ishte: si te vazhdoj punen te EMI-CC? A duhet t’a vazhdoj duke pasur parasysh kohen

Read More »

Ep #119 Si te shesesh me mire pas pandemise?

Përshendetje mikeshë apo mik, Për shkak se hyrja në EMI-CC është bazuar në referime nga miq-kliente dhe si të tillë jemi të gatshëm me shumë entusiazem të sigurojmë mjetet dhe trajnimet më të mira në mënyrë që klientët tanë qe referojne të ndjehen të frymëzuar dhe të arrijnë qëllimin e tyre për te rekomandyar këdo që vlerësojne që ka nevojë per programet e mia dhe EMI-CC. Ne duam qe ata qe vijne te ne, te plotesojne nje jetë profesionale e personale të përmbushur duke iu dhene atyre qartesi, perspektivë dhe hapat praktike konkrete te realizojne endrat ne karriere. Ky podcast

Read More »

Ep #118 Ja Pse Nuk Shes e Nuk Blej? Marr e Jap VLERE! (pj 2)

Vazhdoj me pjesen e dyte te nje trajnimi me ‘kontributoret’ e suksesit te EMI-CC, ata kliente-miq qe jane ne kontakt te vazhdueshem me ne por edhe me gjithe komunitetin rreth tyre. Me shume se shpesh, ata pyeten si ia kane dale te jene ne kete sukses ne jeten e e tyre profesionale e personale edhe ne keto kohe te veshtira per shumicen. Dhe ata natyrshem iu thone: “per shkak te punes qe kam bere gjate coach-it nga programet e EMI-CC dhe rrjetit te bashkepunetoreve te tyre”. Ketu fillon perpjekja e tyre per t’iu shtuar vlere ketyre personave qe jane ngecur

Read More »

Ep #117 Pse ‘shitjet’ nuk duhen bere?

Ne nje seri prej tri podcasts (117,118,119) ndaj nje pjese te seminarit trajnues me nje grup te interesuar per te zhvilluar aftesine qe shpehs quhet ‘aftesia e shitjes’. Debatojme nese duhet te kesh kete aftesi te dalesh fuqishem ne tregun e punes, nese eshte kaq e anatemuar apo e veshtire sa mendohet; diskutojme cilat jane ne fakt parimet kryesore qe duhet te mbajme ne prioritet ku dalim ne treg. Rasti spjegimor qe sjell eshte kontribuesit e EMI-CC, qe jane kliente-miq qe sherbejne si kanali i pare per sjelljen e klienteve te rinj. Jane ne kete rast keto parime, qe vlejne

Read More »

Ep #116 Trajnime per Kohe te Veshtira??

Fillim sezoni ne TV Scan me te talenturen Dafina Hysa, flasim per Coaching nga EMI-CoachingandConsulting me keshilla praktike per situaten ne tregun e punës dhe lidhja me programet e qeverise per nxitje punesimi te sapo deklaruara. Shpresoj te jete ndihmese sidomos per te demtuarit ne tregun e punes prej pandemise (punekerkues dhe SME). Kush ka interes te na bashkohet ne grupet e reja te coaching Vepro-ACTS7:7, Miqësisht, Elida

Read More »

Ep #115 Ku shkon kur gjithë bota çmëndet?

Me eshte kerkuar nga nje forum (konvente) biznesi te ndaj nje fjale aty si folese kryesore me temen: “Cfare duhet bere ne biznes kur duket sikur gjithe bota eshte ‘cmendur’?” Pikat udhezuese: a. Si e kalove kete periudhe me sukses dhe vazhdon te kesh sukses me biznesin tend? b. Cilat jane disa nga mesimet qe do te ndash kur jemi ndofta para nje vale te re goditjeje te korones ne ekonomi e biznes? c. Si mund te ndihmojme rrethin e biznesit te evitoje falimentin dhe te qendroje ne aktivitet fitues? Qe nga blogu i kaluar mund te shihni pergatitjen qe

Read More »

Ep #114 Çfarë bëhet kur gjithë bota çmëndet?

Mar 12, 2020 week one: “Karriera në Kohën e Koronavirusit… Jetojmë në ditë të vështira. Ditë në mes të një zymtie e meraku të përgjithshëm, mes lajmesh të vërteta e të rrema mbi koronavirusin, në ditë kur videot nga Kina dhe Italia, ku virusi e ka kthyer cdo pjesë të tyre në ‘zona të kuqe’ rreziku të lartë, bëjnë xhiron më të madhe online duke shtuar panikun. Duket sikur cdo gjë anormale është ulur këmbëkryq kudo: kafenetë tona bosh (kush mund t’a mendonte një muaj më përpara?), dhe të urdhëruara të mbyllen, mësimi në shkollat e universitetet i pezulluar për

Read More »

Ep 113 A je vetvetja ne pune?

A mund te jesh i suksesshem dhe njekohesisht vetvetja ne tregun e punes? Per shumekend mund te jete e lehte, per shume te tjere e veshtire dhe per disa e pamundur. Para disa episodesh, konkretisht pas te 100-it, pyeta ata qe me degjojne apo shohin nga youtube te kanali EMI-Coaching and Consulting, cila nga episodet ju kish lene gjurme, apo i kish ndihmuar. Pas kenaqesise qe mora kur te vijne shume pergjigje qe te inkurajojne apo shume sugjerime qe te lene te cuditur, pashe edhe shume pyetje. Nje nga pyetjet ishte e drejtperdrejte, si mund te jesh e/i suksesshme (dhe

Read More »

Ep #112 Fondacioni Lidia, nje histori suksesi…

Vija nga biznesi im, full time, si themeluese dhe drejtuese e agjensise turistike “Parnas”, prej 8 vitesh ne treg kur iu bashkova fondacionit Lidia ne pranveren e 1999. Keni degjuar qe nese vjen nga biznesi yt, eshte shume e veshtire te punosh per te tjere? Besoj po? Per mua nuk ishte aspak keshtu! Sa me fat dhe e bekuar kam qene te punoja te Fondacioni Kristian Lidia! Nje shkolle me vete, por nga ato shkollat ku di kur fillon por nuk mbaron kurre se qeni pjese si ish-studente aty. Jane te rralla rastet kur kjo pervoje nuk me del para,

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X