Articles

Ep 152, Me prinderit e mi dhe femijte e adoptuar te tyre…

Do duhet ne fakt tá shihni apo tá degjoni si episod te kuptoni cfare po i referohem. Po vetem kaq do te them: i kemi degjuar shume, shume here keto shprehje nga prinderit tane: ‘Nuk kane goje te na thone qe duhet tju shkojme tani! “Nuk pranohet: s’kemi kohe tani te vemi te to! O mbaji i jepi te dikush qe di tí mbaje! “Po ti s’di per vete, a fukara, qe nuk i kupton! Ti rri e ato punojne! Ja, tek rrime ne! Dhe, mendoni te te thuhen keto kur je takuar ne ato pushimet legjendare te veres me

Read More »

Ep 151 Me mamin dhe babin tim… (Pj 1, Korsia 2 :-))

Jam nder ata fatlume qe i ka prinderit shendoshe e mire! Nder ata me fatlume qe i ka prinderit model ne jete por edhe ne pune! Fatlume sepse gjate mengjeseve kur pijme kafene bashke, temat tona variojne nga politika, shkenca, arti, e tashmja, e shkuara (shume me e cakitur se fundmi), e ardhmja! E perkedhelur sepse me ta ndjej sa shume kam marre dhe marr, edhe persa i takon punes sime te perditshme. (Edhe pse iu desh shume kohe te kuptonin se cfare bej une konkretisht, dhe kjo totalisht per shkak te sektorit relativisht te ri te Coaching ne te

Read More »

Ep 150 Pasi jemi demtuar ne pune? Then what?

Kur jemi te demtuar ne pune? Cfare duhet te bejne vete ‘te demtuarit ‘? Po drejtuesit e tyre? Me gazetaren EnelaLamnica ne nje kohe te bukur se bashku, me disa mendime qe ndofta jane ndihmese per dike. E rekomenduar sidomos per ata qe duan te marrin vendime drastike per karrieren e tyre. Miqesisht, Elida

Read More »

Ep 149 Me Valbonen, (…jo Miss-in tashme po…) Zonjen e pasurise sone

Dhe jane Zonja me ‘Z’ te madhe, per sa kane bere dhe bejne. Per sa jane dhe gjenden aktive ne kete ekosistemin tone! Per sa luftojne dhe perpiqen qe nderkohe tia dalin ne tregun e punes, te mbajne prane dhe primare familjen dhe miqte e tyre! Per sa ia dalin mbare me shume sakrifica po ne cdo cast ia dalin mbane ne rrugen e duhur, me dinjtet! Per sa kane marre vendimin ne jeten e tyre te jene ato qe prodhojne te mira materiale dhe vende pune per te tjere! Per sa kohe, nje kapitull, dekade mbyllet dhe shpalosen planet

Read More »

Ep 148 When with haters… Kur nuk te duan?

Ka ndodhur gjithmone. Ka qene e do te jete: jemi te ndryshem, jemi unike ne gjithshka! Nuk mund te gjesh dy njerez te njejte ne tregun e punes. Dhe si te tille, eshte mese normale qe te mendojme ndryshe per ceshtje qe kemi para, shpesh ceshtje te lidhura me indikatoret e suksesit dhe po aq shpesh te lidhura me lloje te ndryshme te personalitetit te drejtuesve. Por ajo qe shoh ne kete kohe pas 15 mujorit te gjate te pandemise, eshte prezenca gjithmone me e shfaqur negative ndaj dikujt tjeter ne vendin e punes ose dikujt qe mendon apo punon

Read More »

Ep 147 Zero me xhufke? Po, nese rri ne vend…

A kanë rëndësi numrat? Kanë, veçanërisht kur bëhet fjalë për përdorimin e ekspertizës suaj të jashtëzakonshme. Diferenca bëhet kur dilni dhe eksperimentoni dhe jepni atë që dini, shpesh duke sfiduar status-quon tuaj që ju prodhon në të vërtetë të ardhura zero. Dëgjojeni, vjen nga seriali “regjistrimi në makinën time”, menjëherë pas takimit me një klient me të njëjtën sfidë Uroj tju pelqeje, Miqesisht,

Read More »

Ep 146 Pergatitur per veren e 2021?

Eshte nje podcast mbi punen qe bejme tani, kete seson, sapo mbaron gjashte mujori i pare. Quhen sesione Coaching Centruese, dmth ato lloj sesionesh qe behen ne qershor dhe janar. Kur miq – kliente vijne dhe bejme nje kalim mbi sa kane bere dhe cfare duhet hequr e cfare duhet mbajtur nga perditshmeria me qellim qe ne fundvit apo ne mes vit te arrijme objektivat tona. Flitet per axhenden e sesioneve si dhe menyren sesi mund secili nga ju te dashur lexues ketu, mund te filloje t’a aplikoje vete. Thjesht me nje laps e nje leter, ose me mire me

Read More »

Ep 145 Te dish apo te kesh? (Dua apo Di?)

Ky eshte nje nga parimet qe ne mesojme me grupet e Solo ACTS 4:12 apo me ILoveHR. Ne fakt eshte nje 9 minutesh nga nje dite trajnimi e aktiviteti shume impenjues. Megjithate, mendoj qe jep nje pamje te qarte te nje pjese te planifikimit te madh, apo sic e quaj ne video ne podcast, te ‘blueprint’ te karrieres se kujtdo, ose sic e quajme ne, te ‘autostrades se karrieres’. Jane dy akse, mbi te cilat rrijne bukur e mire, vertikalisht ‘Dua e horizontalisht, ‘Di’. Cfare lidhjeje kane bashke? Si mund t’i perdorim simbiozen e tyre si nje platforme apo kend

Read More »

Ep 144 Thirrje SOS! (Shendeti Mendor dhe Produktiviteti)

Jetojme ne kohe qe jane sfiduese per biznesin dhe per te punesuarit. Cfare mund te beje te veshtire kthimin ne nivelet optimale te punes dhe te fitimit ne bizneset tona? Sipas punes sime ditore, dhe mbeshtetur nga mendimet e kolegeve te Burimeve Njerezore me te cilet punoj (specifikisht ata te grupeve UneIDuaBurimetNjerezore) problemet qe ngre ne kete podcast jane te agravuara. Kaq sa realisht nge zerin ne nje SOS per perkujdesjen qe do treguar per fuqine punetore, Jepini nje te degjuar ketu ose te pare ne kanalin e youtube, dhe me thoni, a e shihni edhe ju si problem urgjent?

Read More »

Ep 143 Si mund te jemi te suksesshem si individe ne nje grup?

Eshte thene e ster-thene qe te punosh si profesionist i lire, qe nga perkufizimi do te jesh i lire! Te besh punen tende duke marketuar e shitur ekspertizen tende! Shume fjale qe jane:’e jote, tende, imja”? Dhe dihen te gjithe te mirat e kesaj qasjeje, nje rruge e drejte ose me dredheza drej suksesit personal. Dheeee, per ata qe jane nje kohe te gjate duke punuar me orar e pa orar, me veten e tyre dhe per veten e tyre, vijne edhe ato efekte qe shpesh nuk demtojne vetem vete ekspertin, por edhe aftesine e saj/tij te krijoje, te ece

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X