Articles

Ep 129 Ne mendjen e nje sipermarresi (pj 2)

Vjen pjesa e dyte e bisedes me Brian, duke sjelle pyetje dhe pergjigje qe mund te ndihmojne. Ke? Individet dhe skuadra qe punojne ne realitetin e sipermarrjes shqiptare qe kane pervoje qofte si ‘krijim, themelim’ te tyre, qofte ata qe po e marrin si ‘kalim stafete familjare’ drejtimin e nje sipermarrjeje. Studente apo te diplomuar qe gjate viteve te shkollimit kane punuar mbi nje ide strt up-i dhe tashme duan te provojne si mund tia dalin. Pedagoge qe japin dhe marrin me brezin e studenteve qe vijne me ide dhe pritshmeri te ndryshme ne lendet e sipermarrjes. Kliente-miq te EMI-CC

Read More »

Ep 128 Ne mendjen e nje sipermarresi (pj 1)

Ne fakt ka filluar nje projekt i ri per mua dhe EMI-CC ne janar, projekti i botimit te librave te bazuar ne praktiken 10 vjecare te Programit te Trajnimit per Tregun e Punes (PTTP). Po e le si surprize, kjo eshte vec pjesa e pare, ku Brian i talentuar drejton pyetje te mencura, dhe (shumicen e heres :-)) merr pergjigje te plota nga une, Uroj tju pelqejne, Nese jo, me coni mendimet tuaja ne elidamotro@emi-cc.com. Shume do te doja te gjenim kohen nje dite nga zoom t’i diskutojme bashke! Miqesisht, Elida

Read More »

Ep 127 Papunësia nga Pandemia: Ja cfarë i kërkoj qeverisë si Coach/trajnere! Private Public Partnership!

Viti qe sapo hyn dhe vijne shifrat e para aspak te mira sa i takon punesimit. Shihni nje pjese ‘gri’ te realitetit sipas raportit te Bankes Boterore para shenimeve te mia ketu. Une mendoj qe nuk ka kohe per te humbur, por duhen hapa me veprim afatshkurter qe me gjate i shtjelloj ne kete interviste te TV Scan, me gazetaren e mirenjohur Dafina Hysa. “Shqipëria nuk do të ndjejë rimëkëmbjen e vërtetë gjatë vitit 2021, pasi do të ketë një rritje ekonomike të lehtë dhe rënie 5%. Kjo pasi një nga treguesit kryesorë si papunësia u rrit tepër, kur vendet

Read More »

Ep 126 Ah, 2020, dhe parodistet e Vlores!

Keto dite ka qarkulluar nje video e prodhuar thjesht dhe ‘drejt e ne koke alla vlonjateshe’ nga te mire – njohurit e ish estrades se Vlores. Aty, te vertete ne gjithshka ata rreshtojne cfare 2020 solli dhe ndaj ata, artistikisht e shajne dhe e cojne ne te …s 🙂 Duhet t’a degjoni nese nuk e keni degjuar apo pare tashme, nje urti vlonjate e sjelle ne humorin e Vlores, ne ate humor qe edhe kur thone ‘te dua’ (sipas te thenave :-)), shtojne ‘moj qene’, jo me kur i drejtohen nje viti te mbrapshte e qe na kushtoi jete, mbi

Read More »

Ep 125 Nese je ngecur ne karriere, ja cfare te besh!

Per ke jemi ne treg? Kedo qe ndihet i realizuar profesionalisht por jo me realizimin e saj/tij si person ne gjithe anet e tjera te jetes (financat? marredhenjet?balancat e mireqenjes?, etj.) Kedo qe jeton diku ne bote pasi ka lene Shqiperine per nje jete me te mire dhe qe shikon ne vendin e ri mundesi te reja, por nuk gjen rrugen t’i beje te vetat keto mundesi e oportunitete? Kedo qe ka ne rrethin e vet dike qe ka ka marre nje program coaching nga EMI-CC dhe ka bere nje ndryshim pozitiv kaq te dukshem sa ben ambicioze kedo rreth

Read More »

Të gjithë duan të jenë të sukseshëm, por pse ndodh që jo të gjithë ja dalin mbanë?

Nëse ti je duke lexuar këto fjalë gjasat janë që je një individ që ka dëshirë për t’u rritur profesionalisht dhe për të shkëlqyer në karrierën që ke zgjedhur. Nëse kam të drejtë, kjo dëshirë të ka shtyrë që të vendosësh qëllime dhe objektiva për veten dhe karrierën tënde. Pyetja është …sa realisht I ke përmbushur ato? Neuroshkenca shpjegon qe duhet të shkruajmë qëllimet tona nëse vërtet duam t’i realizojmë ato.  Çështja është, nëse deri tani nuk e këmi bërë, si ta ndryshojmë? Si mund të arrijmë të jemi ajo “Elita”  në vendet e punës dhe kontekstin ku jetojmë? A do doje me

Read More »

Ep 124 Kush jane ‘te mite’?

Ka kaq shumë njerëz të mirë në botë me ekspertizë qe nuk kanë lirinë e merituar dhe as ndikimin e duhur ne familjen e komunitetin e tyre sepse nuk kane lirine financiare. Kam ne mendje dy zonja qe mi ka prezantuar nje kliente-mike qe eshte nga marketeret me te mira ne Shqiperi dhe zgjedhur si best influencer rajonal. Pra dikush qe ka ndikim te keto dy zonja. Jemi takuar disa herë dhe te dyja Ato jane eksperte te klasit botëror, sepse prej vitesh punojne ne organizata endërkombtare me projekte ne tre kontinente. Jane duke punuar me njerez shume të zote

Read More »

Ep 123 Cilat ‘hile’ na duhen kur punojme online?

Ne vazhdim te ep te kaluar, atij 122, sjell sot disa ide te reja sesi mundemi qe gjate punes online te kemi te njejtin produktivitet, ose edhe me shume sesa puna ne formatin tradicional fizik. Vjen serish duke pasur ne mendje studentet e mij qe sapo kane nisur seriozisht studimet online dhe e gjejne kete format, pak me sfidues sesa puna balle per balle me mua, per shembull ne auditore ose klasa normale universiteti. Jane 4 ‘hile/tricks’ qe jane spjeguar ne ep 122 sipas permbledhjes nga java e kaluar 1. Cakto vendin e punes2. Deklaroje vendin e punes3. Dizenjoje per

Read More »

Ep 122 A ka ‘hile’ gjatë punës online? Sigurisht! Ja 4 prej tyre:

Kemi pare e degjuar stUdente qe kane protestuar te fillojne mesimin ne universitete online. Duke mos perjashtuar rastet kur te punuarit live eshte nje pashmangshmeri, hapa kete bisede me disa nga klientet miq te mij (ju drejtova specifikisht disave ne moshen 40-65 vjec) dhe me studentet ne TBU(ku filluam te japim nje lende zhvilluese, mosha e tyre 18-19 vjec). Cfare pashe? Pavaresisht moshes, miqte e mij kliente qe kane rreth 3-4 vite ne punen online bashke, ishin shume entuziaste per punen nga distanca, nga online. Te rinjte e sapoardhur ne universitet, pasi folem pak, perdoren shprehjen: “faleminderit prof qe idene

Read More »

Ep 125 Nese je ngecur ne karriere, ja cfare te besh!

Vijme me nje permbledhje te disa aktiviteteve tona per te ndihmuar Kedo qe ndihet i realizuar profesionalisht por jo me realizimin e saj/tij si person ne gjithe anet e tjera te jetes (financat? marredhenjet?balancat e mireqenjes?, etj.) Kedo qe jeton diku ne bote pasi ka lene Shqiperine per nje jete me te mire dhe qe shikon ne vendin e ri mundesi te reja, por nuk gjen rrugen t’i beje te vetat keto mundesi e oportunitete? Kedo qe ka ne rrethin e vet dike qe ka ka marre nje program coaching nga EMI-CC dhe ka bere nje ndryshim pozitiv kaq te

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X