Articles

Fondacioni Lidia-pervoje qe me shenjoi per jete? Ep #111

Para disa muajsh mora nje kerkese nga nje mik i vjeter, mesues ne profesion, por po kaq i talentuar ne hoby-in e tij qe e ka kthyer ne nje profesion te dyte: mes te tjerave berjen e dokumentareve tematike. Besoj nga Fondacioni Kristian Lidia ishte porositur te bente nje permbledhje per punen qe ky fondacion vazhdon ben qe nga 1997-a ne zonen e jugut te Shqiperise dhe specifikisht ne zonen e Sarandes. Te flisja per pervojen time te Fondacioni Lidia, nje kenaqesi e jashtezakoshme sepse kam prej andej mesime dhe pjese jete te jetuar me shume vertetesi dhe sfida njekohesisht.

Read More »

Pse duhet te fillosh coaching menjehere? Ep #110 Diary of CoronaTimes, Week 22, 16 August 2020

Ja disa arsye pse duhet te fillojme te investojme ne veten tone nese duam te arrijme nje ndryshim pozitiv te jetes sone duke rregulluar njehere e mire trajektoren e karrieres sone. Fjale te medha? Jo! Nevoja eshte e madhe per tu ulur me nje coach dhe te vesh para vetes deshirat e tua dhe te ri-perkufizosh rrugen si te arrish suksesin tend. Ne jemi ketu, me deshiren tone te bejme realitet deshirat profesionale tuajat. Regjistrohuni ne https://emi-cc.com/en/interview-with-emi-cc-staff/ qe ne kemi hapur gjate periudhes se pandemise. Uroj te shihemi ne programet tona, Miqesisht, Elida  

Read More »

Kur jam i suksesshem? Ep #109 Diary of CoronaTimes, Week 21, 8 August 2020

Ne pergjigje te pyetjes qe bera disa episode me pare, konkretisht pas kalimit te numrit 100 te podkasteve, mbi cilat ishin ato episode qe ju kishin bere me shume pune apo pershtypje, ja disa nga pergjigjet e mia. Shume interesante ishin mesazhet tuaja miqesore si dhe urimet dashamire. Kishte gjithashtu nje ‘konsensus’ ne dy pika kryesore: cfare mund te bej me mire ne te ardhmen si dhe nje interes direkt per si e quaj une veten, te suksesshme apo jo?;-) Ndaj marr kete episod dhe nis nje seri treshe per cfare une quaj sukses per veten time, si Elida dhe

Read More »

Ep #108 Diary of CoronaTimes, Week 20, 1 August 2020 When we make our job = our God?

Per te gjithe ata qe kjo kohe po i gjen ne pune, ose te mire punesuar ose te nen-punesuar. Cilat jane disa fenomenet qe na ndodhin? Duke marre ne konsiderate gjendjen e pas-karantines dhe mbylljen e papare te gjithe ekonomise, sa rendesi i vihet te punuarit (te sigurte) per dike tjeter? Per miqte me te cilet rifillojme ne shtator ne programet tona VeproACTS dhe PTTP, disa mendime deri atehere 🙂 Miqesisht Elida

Read More »

Ep #107 Diary of CoronaTimes, Week 19, 23 July 2020: Freelancer nga halli apo nga malli?

Vjen si nje vazhdim i “Ep #75 Freelancer? Larg qoftë për ca!” Ne nje interviste te kendshme me dy zonja qe vijne nga ‘destinacioni i arrire’ dhe i lakmuar per shume profesioniste te rinj ne karriere, jane Edlira dhe Aleksandra qe jetojne dhe punojne suksesshem si freelancers ne Shqiperi. Ato ndajne mendime dhe pervoja reale nga jeta sa i takon: A behet dot te jesh profesioniste e lire ne Shqiperi? A behesh sepse do, eshte vokacioni yt profesional apo gjendesh pa pune dhe e fillon si ‘profesion’ mbi profesionin tend? Profesioniste e lire, do te thote te ‘kushtosh’ pak? A

Read More »

Ep #106 Diary of CoronaTimes, Week 18, 18 July 2020 Si te pastroni vetullat me pickatore :-)?

Nje nga mjetet e punes me te perdorura nga ne, te klubit te EMI-CC. Cfare ndodh kur nuk perdoret? Si dallojne ata qe e mesojne (shihni minutat :12-:18) dhe e perdorin? Pse thuhet qe na ben me te qarte e te paqte? Degjojeni, dhe nese doni te dini me shume, na u bashkoni ne aktivitetin e radhes, Kapela 24 Korrik 2020. Si? Thjesht dergoni nje email ne emi-cc@emi-cc.com Mire se te vini! Miqesisht, Elida

Read More »

Ep #105 Diary of AntiCoronaTimes, week 17: 11 July 2020, with Sevim Arbana

With someone from our “national property”, a lady this time, from the civil society. Again, why do I call these heads of sectors in Albania ‘national property’? Because they build and successfully run bold ventures in our ecosystem, where sometimes it is played by the rules and sometimes not. Because they have chosen to establish these enterprises, small, medium, or large, in Albania, creating jobs for Albanians who live in Albania. Because they constantly build and develop staff and individuals who are successful for their enterprises, they are also building the leaders of our future, giving them the message that:

Read More »

Ep #104 What is a career coach?

What does he or she do? What if she or he works in Albania? Can she/he have success in her/his clients? If yes, how small, big, or huge can the success be? Give it a listen, Miqesisht, Elida

Read More »

Ep #103 Three Lessons From Six Terrible Months

Covid19 and the effects it has left in human resources management. Be it in the management of startups Be it in the management of the freelancers’ client portfolio. Be it in my business. These are three lessons (one mistake) I learn from the January-June 2020, in my 6-monthly strategy fine-tuning, together with an invite for my clients, Miqesisht, Elida

Read More »

Me z. Koço Broka…

Kohet pas Korones. Kemi dale nga shtepite, po i kthehemi jetes normale sic e kemi njohur para bllokimit te ekonomise prej virusit korona. Jemi duke u ‘ngritur ne kembe’ dhe duke pare se pari qe jemi mire, qe kaluam mire (te pakten ne dhe bashkebiseduesi yne) dhe qe po i kthehemi punes. Shume nga bashkebiseduesit e mi vazhdojne te mendojne e te veprojne sikur karantina te mos kish ndodhur, sikur cdo gje qe njihnim si normale, eshte duke u kthyer pak nga pak. Disa prej tyre (me te cilen ndaj edhe une nje mendim) kane filluar te njohin realitetin e

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X