Articles

Ep 142 Asistenca e papunesise + benifite?

Ne kete interviste per Radio TV Scan ndajme mendime me gazetaren Dafina Hysa mbi mundesite e: rritjes se trajnimeve per punekerkuesit krijimin e nje partneriteti publik (shteti), privat (ne, trajnuesit ne treg) per te sjelle me te miren te punekerkuesit qe mbeshteten me ndihme sociale te papunesise kryerjes se sa me lart permes teknologjise etj, etj. Gjithe sistemet e rrjetave sociale ne ndihme te te demtuarve me shume nga goditje boterore apo rajonale, jane zhvilluar si nje adresim i nevojave urgjente te nje pjese te popullates te goditur drejtperdrejt, dhe ne pamundesi per t’ia dale vete mbane. Po ne, a

Read More »

Ep 141 Programet ACTS, “M’eliden”, pse ndihmojne?

Programi yne, ACTS, ne formen e Vepro-ACTS 7:7 (shtate mujore) apo Solo-ACTS 4:12 (vjetore) eshte Vendi ku mund të kthesh dëshirat në biznes! Kush mund te vije ne keto programe, mujore ose vjetore? Nese dëshiron të investosh tek vetja mençurisht duke u pajisur me instrumentat, shprehitë dhe rrjetin e duhur të profesionistëve? Solo-ACTs 4:12 është një program dedikuar profesionistëve të suksesshëm që duam të zhvillohen dhe ndërtojnë një rrjet miqsh që kanë të njëjtën mendësi fituesish si ata.  Nga ky program ata do të kenë mundësi të arrijnë rezultate reale dhe të shumëfishojnë të ardhurat e tyre, duke bërë shumë në më pak kohë … Lidhu sot me

Read More »

Ep 140 Stresi i pas-kovidit…

Une jam nje nga personat qe mori dozen e pare te vaksines astrazeneca si pjese e nje trupe pedagogesh ne universitetin ku jap mesim. Kjo me jep nje fare sigurie ne menyres sesi trajtoj tani rrezikun nga virusi i korones tani (dhe kjo pasi e kam kaluar si infeksion ne dhjetor 2020). Kam shtuar takimet fizikisht, jo online me klientet miq te mi, ne shumicen e rasteve, prane bizneseve te tyre. Ne keto takime, krye-fjala e bisedes eshte cfare kjo pandemi ka sjelle te ta dhe jetet e tyre dhe bizneset apo punet e tyre. Me dhimbje flitet per goditjen

Read More »

Ep 138 Me Doktoreshen…

Eshte znj. Zerina Sheme, mjeke pediatre me nje pervoje pune gati pese dekadash ne kujdesin ndaj te miturve. Vjen me nje sinqeritet, fisnikeri dhe mencuri qe i buron lirshem duke bere qe te shtoje nje vlere te vecante ne zinxhirin e arte te “pasurise sone kombetare” ne podcast-in ‘Miqesisht, Elida’. A ka ndryshim ne punen (njerezore e fisnike, mbi bazen e betimit te gjithekohshem te Hipokratit) te nje mjeku ne komunizem nga koha e kapitalizmit? A eshte deshira per vete-zhvillim nje nen-produkt i sistemit te ri pluralist? Si behej ne monizem? A eshte e mundur te jesh nje mjeke e

Read More »

Ep 137 Me Lulin, jo te vockel 🙂

Vij ne kete episod te podcastit ‘Miqesisht, Elida’ me nje miken time te kahershme, znj Lulezime Goburi, te cilen gjithe jetes i kam folur ‘Luljeta’ 🙂 Them gjithe jeten sepse eshte nder ato zonja te reja qe i kam njohur qe femije dhe kam pasur privilegjin t’i kem ngushtesisht ne jeten time, ne shume role e pozicione, qe nga nxenese, studente, bashkepunetore por mbi te gjitha, nje mike besnike si bije shpirterore, te adobtuar. Besoj me kaq kuptohet sa e vecante vazhdon te jete per mua, por nuk eshte ky qellimi qe po e sjell me kete interviste. Domethene, jo

Read More »

Ep 136 Pse quhen Pasuri Kombetare Shqiptare? Me Vasiliken…

Me shume kenaqesi sjell zonjen Vasilika Cfarku Selaj, e njohura nder mikeshat e saj si Lika. Jam e bindur kur do e shikoni ne you tube apo degjoni ne Itunes qe do te kuptoni pse edhe ajo i bashkohet atij grupi te vyer te sipermarresve shqiptare, pasurise sone! Dhe do te shihni kaq thjesht mendjen e saj te mencur dhe gjithe ide e mbeshtjelle me humor, kaq thjesht kthimin qe ajo ben ne te kaluaren e saj dhe te familjes, dhe po kaq embel dashurine e saj per femijen e saj te trete: biznesin e saj gati dy dekadash. Kenaqesia

Read More »

Ep 135 App ‘MELIDEN’ – Pse na duhet nje aplikacion tjeter?

Ne fakt nuk i duhet kujtdo! I duhet VETEM atyre qe: Duan te ecin vete perpara me idete dhe planet e tyre zhvilluese! Pa asnje mentor! Duan te realizojne nje artikulim te sakte dhe lehtesues te gjithshkaje ne jete duke cuar efikasitetin e trurit te tyre ne nivele rezultatesh te papara me pare! Duan te kuptojne dhe zbatojne CFARE duan te realizojne ne jete, PSE, SI, KUSH apo ME KE duke bere nje komunikim marketues te bazuar ne aftesi, interesa dhe VLERA personale! Duan te marrin veprime KUR vendosin bazuar ne rendesine, prioritetet dhe shpeshtesine e duhur per te krijuar

Read More »

Ep 132 Ja si e ndertova biznesin tim! Me Rafaela Rica, pj 2

Miq, nese jeni ne kete faqe, do te shihni qe ne vizionin tim dhe te skuadres sime per punen e misionin e EMI-CC qendron fjalia: Bëhuni Një Profesionist I Aftë, I Suksesshëm Dhe I Dhembshur Biznesi Ju Mund T’a Bëni Këtë Në Rrugën E Duhur, Si Në Biznes Dhe Në Jetë Ja pse, keto modele biznesi te ndertuara me pune te ndershme, shume, shume te lodhshme dhe me shume, shume gezime dhe prape, e prape shume sfida, vijne me qellimin qe: te njohim drejtore dhe themelues biznesesh qe ia kane dale ne tregun e ngaterruar te punes ne Shqiperi te

Read More »

Ep 131 Me Rafaela Rica pj1

Serish nje interviste – kenaqesi me nje pjese te Pasurise sone Kombetare. Ajo eshte themeluese dhe drejtuese prej dy dekadash e Iceberg Communications dhe e mire-njohur per kontributin e saj ne fushat e sipermarrjes, inovacionit, fuqizimit te vajzave e grave, etj. Eshte tipikisht ai lloj njerezish qe habiten kur iu spjegon qe jane pjese e pasurise sone kombetare, sepse vervec krijimit dhe mbajtjes suksesshem ne krye te cdo konkurrence te biznesit te tyre, japin dhe japin vazhdimisht nga vetja. Dhe ne kete proces krijimi dhe shperndarjeje te vleres ne tregun e punes, krijohen si vlera tonat, te shqiptarise. Per shembell,

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X