Articles

Ep #91 Kujt i bën mirë kjo kohë e keqe? Pjesa 1

KOHE TE KEQIA? Sa prej jush kur degjoni sot: jetojme ne kohe te keqe, ne kohe kur jemi si te burgosur brenda, kur duhet te dalim per nje ore dhe ate kohe e alternojme me te tjeret ne familje sepse lejohet vec nje person per familja? Sot degjova nje mike qe tha’ dola te hidhja plehrat dhe per here te pare thashe sikur te ishin cik me larg, qe te ecja pak me shume Termi vete “kohe te frikshme apo kohe te keqia” mund te perkufizohet ndryshe nga njerez te ndryshem.  Ja te mundohemi ta perkufizojme bashke: Eshte si zona

Read More »

Ep #90 Nuk e Mbyllni dot Biznesin? Ja si të Punoni Online…

Jemi në karantinë prej Covid19. Po jeta vazhdon, dhe kështu edhe biznesi për shumë nga ne.Me synimin për të shtuar vlerë te klientët- miq tanët, ne vazhdojmë punën totalisht online. Ne vazhdojme me programin Vepro-ACTS 7:7 si dhe me programin “I LoveHR” pra trajnimet per burimet njerezore, si per drejtuese biznesi dhe te BNj. Gjithashtu per te ndihmuar kedo qe do ide si te punoje online, beni ‘register’ ne faqen tone dhe merrni tani nje intervite falas me dike nga stafi i kualifkuar i yni. Gjithashtu regjistrimet vazhdojne per trajnimet online, individuale apo per ne grup permes zoom apo faqes

Read More »

Ep #85 Nga Shën Valentini te …BNj

A nuk eshte mire nga dita e deklaruar e dashurise, 14 Shkurti te kuptojme sa mire eshte qe cdo dite te bejme te jete dita kur shperndame dashuri, me dashuri? Sepse: “Dashuria është zemërgjerë, dashuria është e mirë, nuk ka smirë, nuk krekoset, nuk mburret, nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon përfitim, nuk pezmatohet, nuk mendon të ligën, nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën. Dashuria përballon gjithçka, beson gjithçka, shpreson gjithçka, dhe duron gjithçka. Dashuria nuk shteron kurrë’… Miq te Burimeve Njerezore, jemi ‘syri dhe veshi” i kompanise, dhe kur perdorim te folurin, duhet te

Read More »

Ep #84 Pickatore? Pse Dhe Për Kë?

Miq ne you tube mund t’a shihni kete videocast me nje pjese te nje webinari me nje nga grupet tona te Vepro-ACTs 7:7, nje 15 minutesh nga 70 minuta, sa per tju nxitur deshiren t’a perdorni kete mjet pune, ‘pickatoren’ per te arritur sukses ne punen tuaj. Me shkruani nese keni pyetje per kete mjet, qe ne webinar eshte nje nga 8 mjetet ndertuese te suksesit tuaj ne vendin e punes, Miqesisht, Elida

Read More »

Ep #83 Pyetje Nga Degjuesit…Pergjigje Nga Une

Jane te shumta pyetjet e bera nga miq e dashamires, por edhe nga ata qe mendojne te na bashkohen. E privilegjuar te jem pjese e suksesit tuaj, Na ndiqni per me shume info ne: www.emi-cc.com Fb/instagram: EMI Coaching and Consulting Miqesisht, Elida

Read More »

Ep #81 Hajde Te Punojme Se Bashku…

Miredita nga nje Tirane e bukur ne shi! E di shume nuk do te donin te kishin kete mot, me kaq lageshtire dhe rrjedhimisht shume trafik. Ndofta disa edhe nuk e pelqejne shume, dhe kjo dite i ben te ndihen jo shume ne humor, melankolike, dhe (per sa kohe ne merremi me tregun e punes) jo produktive. Une ndoshta bej perjashtim? Eshte dite e zakonshme, e bukur dhe e ngarkuar gjithashtu. Ndofta qe po bie shi dhe rruget marrin nje shkelqim pastertie qe jo shpesh e sheh kur ka pluhur, nuk e di… Por tema qe une ndaj ne kete

Read More »

Ep #80 Rregulli Me I Arte Si Gjysma E Punes

Si thote populli: Fillimi i Mbare = Gjysma e Punes! Mikeshe apo mike, si po e fillon kete vit? A e ke marre seriozisht aq sa te caktosh per shembull “cfare nuk do te bej qe bera ne 2019′? A e ke marre veten aq seriozisht sa te ulesh dhe te thuash ‘nese dua rezultate te tjera, do duhet te bej plane te tjera”. Me plane te vjetra, si zor te arrish te realizosh objektiva te reja. Ne kete re-air podcast, keni mundesine, me nje laps e leter ne dore, duke i bere ‘pause’, te dilni me nje plan te

Read More »

Ep #79 Më E Mira Në Komunikim? Një Ushtrim Për Ty

Prej një përvoje në një klasë universiteti, kam mësuar e kuptuar shume. I referohem me hollësi, sepse më bëri përshtypje një gjeneratë që shprehen hapur e bukur edhe për cka një tjetër brez do të mbante qetësi si për një tabu. Por edhe pa atë pervoje, komunikimi në tregun e punës dhe më gjerë, ngelet një faktor kyc që të bën ose të zhbën! Kaq i rëndësishëm është! Këtu, nëse e ndiqni më pak vemendje, keni një teknikë vlerësimi për nivelin dhe stilin tuaj të komunikimit. I lehtë, i bëshëm dhe me pak “farë” që të ngel e të ngacmon

Read More »

Ep #82 Kështu Punohet! – Thotë Arditi

Eshtë si gjithë të rinjtë e tjerë të këtij brezi. Kuptoi shpejt që duke investuar te vetja, që nga shkollimi i lartë dhe cdo lloj motivimi e shkollimi tjeter, fillon të japë frute vetëm kur fokusohemi dhe zhvillojmë talentet e vëna mrekullisht në ne. Ndiqni kete bisede interviste me nje nga te suksesshmit tane qe ndau mendimet e pervojen e tij nga puna ne vitin e kaluar. Shume inspirues dhe me kembe ne toke gjithashtu, Uroj tju ndihë! Miqesisht, Elida

Read More »

Ep #78 Ja, Cfare Na Pengon Te Ecim Ne 2020

Miq, kaluam ne nje dekade te reeee! O sa mire! Ka kaq shume mesime nga gezimet dhe deshtimet e vitit te kaluar. Sa me pare te ndalojme dhe shikojme me sy te hapur, aq me mire do vendosim cilat marrim me vete si mesime qe na pasurojne, dhe cilat leme prapa duke i vene ne nje vend nga mund t’i shohim here pas here si “rrezik te biesh aty prape” 🙁 Ne kete re-air, qe po e ve sepse ka totalisht, mendoj, lidhje me temat qe kemi folur, sa dhe si jemi te afte te ecim para, duke kuptuar se

Read More »

A Jeni Gati për të Filluar?

Kaloni Këtë Pyetësor të Shpejtë për të Parë se Cili nga Programet Tona Eshtë i Duhuri për Ju

Copyright © 2011–2020 EMI-CC Coaching and Consulting. All Rights Reserved.

Login

X